Aplikace Mac App Store nalezly porušení soukromí uživatelů

Pokud vlastníte chytrý telefon, je pravděpodobné, že také používáte jednu nebo více aplikací stažených do zařízení z obchodu s aplikacemi. K dispozici je aplikace pro vše, co si dokážete představit! Existují aplikace pro uskutečňování hovorů a blokování hovorů, pro úpravy obrázků, vytváření efektních videí, blokování malwaru a několik dalších účelů.

Bylo zjištěno, že aplikace Mac Store Store porušují soukromí uživatelů

Aplikace Mac App Store nalezly porušení soukromí uživatelů

Většina z nich je zdarma

Většina aplikací je bezplatná, důvod, proč je tak velký počet lidí neváhá používat, protože usnadňují a usnadňují používání svých zařízení. K dispozici jsou také placené aplikace pro ty, kteří chtějí kvalitní služby.

Existuje však také velká nevýhoda instalace jakékoli dostupné aplikace. Většina aplikací vyžaduje před instalací do zařízení různá oprávnění.

Patří k nim přístup k vašim kontaktům, dalším aplikacím v zařízení ak hovorům a zprávám. Protože tyto aplikace jsou často užitečné a lidé obvykle jejich bezpečnosti příliš nevěnují pozornost, požadované informace jsou snadno poskytnuty.

Důvěra byla odsunuta stranou

Shromážděná data se často používají k neetickým účelům bez vědomí uživatelů. Některé aplikace konkrétně fungují jako spyware, přičemž hlavním účelem je snooping na uživatele a jejich online aktivity.

Vzhledem k tomu, že není možné, aby obchod s aplikacemi sledoval každou nahranou aplikaci na platformu, je na uživatelích, aby byli při poskytování svých informací třetí straně opatrnější..

Nová hrozba v Mac Store

Společnost Apple nedávno stanovila pro všechny vývojáře aplikací pro iOS povinnost mít jasnou politiku ochrany osobních údajů, která zveřejňuje způsob, jakým shromažďují, používají a sdílejí údaje o spotřebitelích. Od těch, kteří nemohou prozradit způsob, jakým používají uživatelská data, se požaduje, aby své aplikace stahovali z Obchodu.

Ve středu bylo zjištěno, že několik dalších aplikací v obchodě Mac OS porušuje zásady ochrany osobních údajů společnosti Apple.

Některé z těchto aplikací se používají k ochraně zabezpečení a soukromí zařízení, na kterých jsou nainstalovány. Bylo však zjištěno, že tyto aplikace místo poskytování jakékoli ochrany narušují soukromí uživatelů.

Zdá se, že se zdá, že se jedná o trend mezi aplikacemi Mac OS. Několik aplikací pro Mac OS hledá přístup do domovského adresáře uživatele pod záminkou vymazání mezipaměti a ochrany soukromí.

V poslední době však bylo zjištěno, že řada takových aplikací spíše sleduje aktivitu uživatelů při prohlížení a jiné osobní informace než poskytuje ochranu. 

Aplikace porušující soukromí

Aplikace od vývojáře Trend Micro, Inc. patří mezi ty, které nedávno vyvolaly docela rozruch. Mezi aplikace tohoto vývojáře patří Dr. Unarchiver, Dr. Cleaner, mezi ostatními.

Uživatelé zjistili, že tyto aplikace v obchodě Mac App Store shromažďují a nahrávají historii prohlížeče uživatele z Google Chrome, Safari a Firefox na jejich vlastní servery..

Aplikace také shromažďují data o jiných aplikacích nainstalovaných v systému. Ve chvíli, kdy je aplikace spuštěna, vytvoří složku se zipem, ve které jsou shromážděná data uložena a poté nahrána na servery Trend Micro Inc.

V případě Unarchiver aplikace, když je rozbalen zip soubor, uživatelům je nabídnuta možnost „Quick Clean Junk Files“.

Ve chvíli, kdy uživatelé vyberou možnost „Skenovat“ a zahájí otevřený dialog, získá aplikace přístup do domovského adresáře uživatele, který aplikace vyžaduje pro shromažďování datových souborů z prohlížečů. Jakmile aplikace získá přístup do domovského adresáře, aplikace pokračuje ve shromažďování osobních údajů a nahrává je na jejich servery.

Dr. Unarchiver je velmi populární aplikace v obchodě s aplikacemi pro Mac, 12. místo. Jedná se však o kritický problém s ochranou osobních údajů a uživatelé očekávají, že Apple z obchodu strhne aplikace Trend Micro Inc. Není to poprvé, co se něco takového vynořilo. Dříve byl Facebook nucen odstranit nechvalně známou aplikaci Onavo Protect z App Store.

V minulosti byly v obchodech s aplikacemi pro iOS i Mac několik aplikací, které narušovaly soukromí uživatelů. Každý, kdo používá takové aplikace třetích stran, musí vědět, že v okamžiku, kdy daná aplikace otevře dialogové okno, získá přístup do domovského adresáře..

To také zahrnuje získání přístupu k většině soukromých informací v systému, včetně historie procházení, e-mailů, konverzací iMessage a dalších. Přestože se Apple snaží zlepšit situaci s makrem Mojave, proces kontroly aplikací by měl být přísnější. 

Jak být v bezpečí

Kromě toho, že dáváte pozor na aplikace, se kterými sdílíte vaše osobní údaje, je velmi důležité používat virtuální privátní síť nebo proxy server. Díky tomu budete na webu anonymní a všechna vaše data zůstanou soukromá a bezpečná.

Ať už používáte aplikace třetích stran nebo pravidelně potřebujete sdílet citlivá data (jako jsou platební údaje) přes internet, nejlepší řešení, jak zůstat v bezpečí před těmito typy hrozeb pohybujících se kolem, je pomocí bezpečnostního řešení, jako je VPN na vašem počítači Mac..

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me