Facebook-Cambridge Analytica Scandal – Co dál?

Facebook je dlouhodobě kontroverzním tématem s odborníky na ochranu soukromí. Není žádným překvapením, že poslední skandál společnosti Cambridge Analytica učinil vlny na online trhu sociálních médií. Fiasko Facebook-Cambridge Analytica bylo označováno jako „Skandál století“. Skutečnost, že několik nejmenovaných politiků používá Facebook ke shromažďování soukromých informací uživatelů, by nikoho neměla šokovat. Tato jednotka, která byla spáchána na základě osobního kvízu, ilustruje, jak bezohledný postoj Facebooku k soukromí uživatelů.

Facebook-Cambridge Analytica Scandal - Co dál?

Facebook-Cambridge Analytica Scandal – Co bude dál?

I když Facebook zavádí nová nastavení ochrany osobních údajů, učinil tak až po velké přitažlivosti a pobouření. Tento skandál je pouze jeden v dlouhé řadě, který ukazuje, jak největší světový web sociálních médií ignoruje soukromí uživatelů. O tomto skandálu jsme již informovali naše uživatele. Podívejme se na nejnovější události v tomto ohledu.

Čtyři soudní spory na Facebooku kvůli Cambridge Analytica Scandal

Minulý týden Lauren Price z Marylandu, uživatel Facebooku, učinil případ v San Jose. Tato soudní žaloba byla podána na místě až 50 milionů uživatelů FB. Cambridge Analytica údajně ukradl data ze soukromých účtů těchto uživatelů se znalostí Facebooku. Cena uvedla, že FB nebere ohled na její soukromí online, přestože uvádí, že nebude sdílet data bez souhlasu. Price také uvedla, že v roce 2016 byla svědkem pravidelných politických kampaní o jejím krmení.

Spolu s tímto soudem podali také Robert Casey a Fan Yuan, dva samostatní akcionáři z Facebooku, žalobu ve třídě. Byly podány proti samotnému Facebooku a také proti finančnímu řediteli Davidovi Wehnerovi a generálnímu řediteli Markovi Zuckerbergovi. Chtějí být kompenzováni za ztrátu hodnoty utrpěnou během burzy akcií Facebooku minulý týden. Během tohoto období Facebook ztratil až 10 procent své celkové tržní hodnoty.

Konečně, Jeremiah Hallisey, advokát, podal žalobu na FB COO Sheryl Sandberg, Zuckerberg a další členy představenstva. Podle žaloby jednatelé společnosti Facebook a představenstvo nepodnikli žádné kroky k omezení porušení údajů. Neinformovali o tom ani uživatele. Proto porušovali svěřeneckou povinnost.

Tento soud vyžaduje, aby akcionáři byli odškodněni za své ztráty. Rovněž trvá na tom, aby Facebook zlepšoval své procesy vnitřní bezpečnosti a byl nucen k tomu soudním příkazem.

Federální obchodní komise ověřuje vyšetřování FB

FTC v současné době vyšetřuje „nekalé činy“ společnosti. To by mohlo mít za následek, že Facebook bude mít vysoké pokuty, pokud bude shledán vinným.

Podle Toma Pahla, úřadujícího ředitele FTC, „Nejnovější tiskové zprávy o porušení ochrany osobních údajů na Facebooku přiměly FTC, aby jej prozkoumala.“ Odhalil, že vyšetřování se soustředí kolem „nespravedlivých politik, které způsobily spotřebitelům značné škody“..

V důsledku tohoto prohlášení se akcie Facebooku dále sklouzly o téměř 6 procent své původní hodnoty.

Facebook však nasadil odvážnou tvář a Rob Sherman, zástupce vedoucího oddělení ochrany osobních údajů na Facebooku, uvedl: „Facebook je odhodlán zajistit, aby uživatelská data zůstala v bezpečí a jsou vděčni za šanci odpovědět na všechny otázky položené FTC.“

#DeleteFacebook Movement najde hlavního podporovatele

Brian Acton, spoluzakladatel Whatsappu, se připojil k hnutí #DeleteFacebook, přestože získal 19 miliard dolarů z akvizice Whatsapp na Facebooku. Hashtag #DeleteFacebook používají lidé k tomu, aby uživatelé smazali své účty na Facebooku.

Citují tvrzení, že Facebook věděl, že Cambridge Analytica používá tajné prostředky pro shromažďování soukromých informací. Také zmiňují, jak to trvalo dva roky a nikdo na Facebooku neudělal nic, aby to zastavil.

Mozilla také podala petici

Mozilla ztrácí hodně ze svého tržního podílu inovativnějším společnostem. Je jen přirozené, že využijí příležitosti, aby se ukázali svým konkurentům. Podle nové petice podané společností požadují, aby Facebook změnil zásady povolení aplikace. Tím se zlepší ochrana uživatelů před těžbou třetích stran.

Kromě toho o tom znovu promluvil hlavní oznamovatel skandálu CA, Chris Wylie. Řekl, že jeho záměrem není pomlouvat Facebook, a to ani nezohlednil při odhalení.

Ve skutečnosti podle něj jeho jedinou motivací bylo vystavit temné aktivity společnosti Cambridge Analytica světu. To však ostatní neodradilo od spekulací, že klesající hodnoty zásob FB byly hlavním cílem aktu.

Generální ředitel Facebooku Zuckerberg se rozhodl jít na kongres a svědčit

Na základě obvinění a soudních řízení Mark Zuckerberg prohlásil, že bude svědčit před kongresem. Podle prohlášení Zuckerberga společnosti CNN Money bude svědectví vydáno během několika týdnů. Facebook právě zkoumá nejlepší způsob, jak uvést svědectví. Nepochybně se budou snažit zbavit Zuckerberga a Facebooku od jakýchkoli protiprávních a souvisejících tvrzení.

Toto prohlášení přichází na konci obrovské vůle z expozice Cambridge Analytica. Všichni v médiích se shodli, že před kongresem svědčí jiná alternativa než Zuckerberg.

Současně je široce rozšířenou představou, že Zuckerbergovo svědectví přiměje další honáky za sociální média, aby se jimi řídili. Mohli bychom vidět generální ředitele společnosti Google a Twitter Sunder Pichai a Jack Dorsey, kteří také vydávají svědectví.

Oficiálně byli všichni tři online mediální giganti požádáni o účast v slyšení o ochraně osobních údajů, které se bude konat 10. dubna. Chuck Grassley, předseda soudního senátu, vydal oznámení.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me